Jak zrobić zakwas ?

Aby zrobić zakwas potrzebujesz: szklany słoik, ciepłą wodę oraz mąkę żytnią. Do tego potrzebujesz systematyczności i gotowe.

Pierwszego dnia do słoika wsyp 2-3 łyżki mąki żytniej i dodaj do niej ok 4 -5 łyżek ciepłej wody. Proporcja powinna być powiedzmy 1:1, ale ważna jest konsystencja. Musi być ona jak gęsta śmietana, jak jogurt, mam nadzieję, że wiesz o czym mówię – mieszając nie może być za luźna jak mleko ani zbyt gęsta. Całość zamieszaj porządnie (najlepiej drewnianym patyczkiem) i odłóż w ciepłe miejsce.

Kolejnego dnia powtórz czynność. Dosyp 1-2 łyżki mąki żytniej, dolej ok3 łyżek ciepłej wody i odstaw. Następnego dnia znowu dodaj mąki, wody, zamieszaj i odstaw po mniej więcej 5 dniach zobaczysz bąbelki, to znaczy, że twój zakwas pracuje. To bardzo dobry znak, zakwas jest już gotowy do robienia chleba.

Pamiętaj, żeby dokarmiać zakwas codziennie mąką i wodą. Kiedy zakwas już pracuje, możesz używać go nawet codziennie. Zdarza się, że zakwas tak dobrze pracuje, że aż wypłynie poza przestrzeń słoika – połóż słoik na talerzyku lub głębszym naczyniu.

Jedna odpowiedź do “Jak zrobić zakwas ?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *